Antybiotyk lekiem na wszystko! "Katar, czy kaszel - nie wahaj się i poproś o receptę"

Prawo autorskie: wavebreakmediamicro / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: wavebreakmediamicro / 123RF Zdjęcie Seryjne
Znowu antybiotyk?!
Gdy tylko Twoje dziecko zaczyna czuć się gorzej, pojawia się katar, kaszel i gól gardła pierwsze o czym myślisz to – o nie, znowu będzie antybiotyk? Wokół tych leków powstało wiele mitów, niektórzy rodzice usilnie szukają lekarzy, którzy przepisują antybiotyki sporadycznie. Z pewnością ich długotrwałe zażywanie niesie negatywne skutki dla organizmu, jednak nie zapominajmy jak bardzo pomagają w ciężkich chorobach.

Niszczą bakterie
Antybiotyki to leki, które całkowicie niszczą, bądź hamują wzrost bakterii. Dlatego też nigdy nie powinny być wykorzystywane w leczeniu chorób wirusowych. Ich działanie polega na zaburzaniu syntezy ściany komórkowej bakterii, wpływają także na stopień przepuszczalności błony komórkowej bakterii oraz doprowadzają do zakłócenia syntezy białek. Podkreślić jednak należy, że antybiotyki nie szkodzą bezpośrednio komórkom ciała człowieka.

Czasem szkodzą
Antybiotyki oczywiście mogą wywołać działania niepożądane. Czasem toksycznie oddziałują na wątrobę, nerki czy szpik kostny. Wiele antybiotyków powoduje u człowieka także reakcje uczuleniowe, gdzie najgroźniejszy jest wstrząs anafilaktyczny. Ich działaniem niepożądanym jest też wyjałowienie organizmu, z powodu zniszczenia dobrych bakterii.


A gdzie, przepraszam, antybiogram?
Prawda jest niestety taka, że lekarz przed zapisaniem jakiegokolwiek antybiotyku powinien zlecić antybiogram, czyli pobrać wymaz z zakażonego miejsca (gardło, nos). Na podstawie wyniku dobiera się skuteczny antybiotyk. Lekarze omijają tę procedurę, gdyż trwa do 7 dni, a pacjent uskarża się na ból. Stąd późniejsze pretensje i „jeden antybiotyk za drugim”…

Przemądrzali pacjenci
Niestety bardzo często łykamy antybiotyki niepotrzebnie, z powodu błędnie postawionej diagnozy, a także profilaktycznie przy okazji innych schorzeń. Takie działanie może doprowadzić do uodpornienia na dany lek. Winni są zarówno lekarze, jak i pacjenci.

Zabiegany tryb życia powoduje, że wizja jakiejkolwiek choroby bywa przerażająca. Nadal wiele osób wierzy, że tylko antybiotyk może zwalczyć chorobę i postawić ich na nogi. Wtedy właśnie udają się do lekarza i wymuszają na nim antybiotyk. Ci drudzy też nie są bez winy, ponieważ zbyt często ulegają, idą na łatwiznę lub niechcący stawiają błędną diagnozę.

Co Ty, jako pacjent możesz zrobić, by antybiotykoterapia była skuteczna?
1. Antybiotyk przyjmuj zawsze jedną godzinę przed planowanym posiłkiem lub dwie godziny po (chyba, że w ulotce DANEGO antybiotyku widnieje inaczej).
2. Nigdy nie popijaj antybiotyków sokami z cytrusów, ani mlekiem.
3. Nie rozgryzaj tabletek i nie wysypuj proszku z kapsułek.
4. Nie pij alkoholu podczas antybiotykoterapii.
5. Stosuj zgodnie z zaleceniami i nigdy nie zmieniaj dawki na własną rękę.
6. Nie kończ kuracji wcześniej mimo, iż objawy ustąpiły.
7. Zawsze stosuj leki osłonowe i probiotyki podczas zażywania antybiotyków.
8. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów – skontaktuj się z lekarzem.
9. Nigdy nie korzystaj na własną rękę z antybiotyków, które zostały Ci z poprzedniej kuracji. Najczęściej zwalczają zupełnie inne bakterie.
10. Jedz produkty mlecznie, ale koniecznie w odstępie dwugodzinnym po zażyciu antybiotyku.
11. Kobiety, które mają problemy z nawracającą grzybicą pochwy powinny stosować globulki dopochwowe, wspomagającą florę bakteryjną pochwy.
12. Preparaty z żelazem wapniem oraz działające na kwasy żołądkowe powinny zostać odstawione w okresie antybiotykoterapii. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.
Trwa ładowanie komentarzy...