7 faktów o karmieniu piersią na każdy dzień tygodnia. Światowy Tydzień Karmienia Piersią, czyli dlaczego warto

Fot. Flickr/[url=https://www.flickr.com/photos/leighblackall/8296280108/]Leigh Blackall[/url] / [url=http://bit.ly/mamadu]CC BY[/url]
Fot. Flickr/Leigh Blackall / CC BY
Karmienie piersią to niepodważalnie najlepsza metoda karmienia dzieci. Tak mówi nauka i mamy. A dzieci rosną zdrowo, zamiast o tym opowiadać. W tym tygodniu cały świat na chwilę bliżej przygląda się maminym piersiom, bo właśnie obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. A wraz z nim mamy doskonałą okazję, by przypomnieć, dlaczego to takie ważne.

1. Mleko mamy zawiera komórki macierzyste

Wśród wielu sporów, które przez lata toczyły się nad ich przydatnością. W 2007 roku naukowo udowodniono obecność komórek macierzystych w matczynym mleku. Odkrycia dokonała dr Hassiotou. Komórki macierzyste z mleka kobiecego "nie giną" podczas trawienia w przewodzie pokarmowym dziecka.
Karmienie piersią w Polsce Raport 2015
Kampania Mleko Mamy Rządzi Patronat merytoryczny Centrum Nauki o Laktacji

Najnowsze badania pokazują, że znajdują się w nim komórki macierzyste działające jak „wewnętrzny system naprawczy” w organizmie dziecka. Dziennie dziecko przyjmuje nawet kilkanaście miliardów tych komórek. Badania Foteini Hassiotou z Uniwersytetu Zachodniej Australii pokazały, że w mleku matki znajdują się komórki macierzyste, które z mleka przechodzą poprzez żołądek dziecka do krwioobiegu, a stamtąd do potrzebujących narządów. Dopiero w tych narządach przekształcają się w inne komórki, m.in. w neurony.

2. Mleko mamy zmienia się w czasie doby

Najbardziej wartościowe dla układu nerwowego dziecka jest mleko nocne. Wszystko za sprawą wysokiej zwartości tłuszczów. Jeśli twoje dziecko chętnie budzi się w nocy na karmienia, to wbrew pozorom powód do radości. Również w nocy najlepiej pobudzona jest laktacja, ponieważ między 3 a 4 rano obserwuje się szczyt stężenia prolaktyny.

3. Wyłączne karmienie piersią do 6 miesiąca życia dziecka zapewnia odpowiednie nawodnienie nawet w suchym i gorącym klimacie

Jeżeli malec często domaga się piersi podczas upałów, a ty dbasz o odpowiednie nawodnienie swojego ciała, nie ma potrzeby dopajania dziecka wodą.

4. W mleku kobiecym jest więcej cholesterolu (tego "dobrego") niż w mieszankach i mleku innych ssaków

Oznacza to, że nie ma czegoś takiego jak zbyt chude mleko. Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego przyszłą sprawność intelektualną dziecka - jest budulcem osłonek mielinowych.

5. Dieta mamy tylko w minimalnym stopniu wpływa na skład pokarmu

Oznacza to, że specjalna dieta powinna jedynie ograniczać się do diety zdroworozsądkowej, tak aby racjonalnie się odżywiać. Nawet u umiarkowanie niedożywionej matki pokarm jest pełnowartościowy.

6. Karmienie piersią to korzyści

Wyłączne karmienie piersią przez 6 miesięcy zmniejsza ryzyko zachorowań dzieci na:
♦ zakaźne biegunki
♦ zakażenia dróg oddechowych i zapalenie płuc
♦ zapalenia ucha
♦ zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych
♦ SIDS (zespół nagłego zgonu niemowląt) - karmienie piersią redukuje ryzyko o 36%

oraz u mamy zmniejsza do 25% ryzyko zachorowania na raka jajnika i do 30% nowotwory sutka.

Nie zapominajmy o korzyściach ekonomicznych i ekologicznych!
KARMIENIE PIERSIĄ W POLSCE RAPORT 2015
Kampania Mleko Mamy Rządzi Patronat merytoryczny Centrum Nauki o Laktacji

Rezygnacja z karmienia piersią jest kosztowna, nie tylko ze względu na wydatki związane z mieszankami i akcesoriami koniecznymi do sztucznego żywienia, ale także ze względu na koszty leczenia.

7. Matka i dziecko to duet doskonały

Nic tak pozytywnie nie wpływa na laktację jak nic-nie-robienie, a dokładnie najlepszym pobudzeniem laktacji jest częste przystawianie malca. I matka i dziecko bardzo szybko się do siebie dostrajają. Ssanie piersi wpływa na czynność gruczołów piersiowych ( a konkretnie na prolaktynę - która odpowiada za produkcję mleka i na oksytocynę - od której zależy wypływ mleka z piersi). Większość trudności w karmieniu wynika ze złego przystawiania się dziecka lub nieprawidłowego mechanizmu ssania piersi.

W przeciwieństwie do innych ssaków, człowiek wymaga pracy w parach - mama+dziecko. Dlatego czasem doszlifowanie i pełna współpraca wymagają więcej czasu lub pomocy.

PUNKT 8, czyli bonus na każdy dzień tygodnia, miesiąca i roku

Mleko kobiece nie traci swojej wartości z czasem! Obojętnie czy karmimy dziecko 6 czy 24 miesiące - to nadal bardzo wartościowy składnik jego diety! Mleko to nie woda, to zawsze mleko!
Brak wsparcia laktacyjnego w Polsce jest głównym problem młodych mam. Warto wykorzystać Światowy Tydzień Karmienia Piersią, aby tę wiedzę zdobyć i się nią podzielić! Bo to pierwszy z dziesięciu kroków do udanego karmienia piersią!


Zobaczcie wyniki ankiety dla mam przeprowadzonej przez nasz serwis.
Akcja społeczna "Karmimy dzieci piersią? Naturalnie!", to przedsięwzięcie stworzone specjalnie, aby przyszłe i obecne mamy znalazły wsparcie i wiedzę. Niech karmienie piersią będzie dla nich oczywistym wyborem, a ich historie niech zawsze kończą się happy endem. "Mleko mamy rządzi!".

Partnerem akcji jest
Trwa ładowanie komentarzy...