Uwaga na Barszcz Sosnowskiego. Zobacz, gdzie rośnie (mapa) i omijaj te miejsca szerokim łukiem!

Fot.  Wikipedia / [url=https://pl.wikipedia.org/wiki/Barszcz_Sosnowskiego#/media/File:Heracleum_Sosnowskyi_003.jpg]Hugo.arg[/url]/ [url=http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/]CC BY-SA 3.0[/url]
Fot. Wikipedia / Hugo.arg/ CC BY-SA 3.0
Barszcz Sosnowskiego to bardzo niebezpieczna roślina. Na przestrzeni ostatnich lat wciąż dochodzi do poparzeń, również w dużych miastach. W tym w samej Warszawie i okolicach.

Aktualizacja: 19.06.2017

Poznaj zagrożenie
Teraz dzięki zespołowi ekspertów z barszcz.edu.pl prowadzących od lat badania nad tą trującą rośliną i jej występowaniem w Polsce, możemy zobaczyć i oznaczyć miejsce, w którym pojawi się roślina. Mapa jest dostępna pod tym linkiem.

Barszcz Sosnowskiego osiąga wysokość od 1 do 4 metrów. Powoduje poparzenia skóry oraz górnych dróg oddechowych.
Barszcz Sosnowskiego
Wikipedia

Zawarte w wodnistym soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych furanokumaryny stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. Związki te w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego, w szczególności ultrafioletowego[3], powodują oparzenia (fotodermatozę) II i III stopnia. Objawy pojawiają się przy naświetleniu promieniowaniem ultrafioletowym już po kilkunastu minutach od kontaktu, przy czym największa wrażliwość i natężenie pojawiania się objawów następuje w ciągu od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną.

Co robić, gdy dojdzie do oparzenia?
Nie każdy kontakt kończy się poważnym oparzeniem. Nasilenie reakcji uczuleniowej jest bardzo indywidualne. W większości przypadków pomoc lekarska jest konieczna. Objawy występują w czasie od kilku minut do 2 godzin po kontakcie z rośliną.

Po kontakcie z rośliną należy koniecznie dokładnie umyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji na promienie słoneczne (to one potęgują działanie toksyn). Jeśli doszło do kontaktu z oczami - również pierwszym postępowaniem jest bardzo staranne przepłukanie oczu wodą i założenie okularów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem UV. Powinno się unikać światła słonecznego przez przynajmniej 48 godzin od zdarzenia. Gdy wystąpią objawy reakcji alergicznej lub jeśli poparzone zostało dziecko, należy udać się do lekarza.

Źródło: Warszawa w pigułce
Trwa ładowanie komentarzy...