Zbombardowani miłością! Love bombing jako metoda wychowawcza

Częste przytulanie dzieci zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa.
Częste przytulanie dzieci zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa. Fot: / 123RF Zdjęcie Seryjne
Wiadomo, że kochamy dzieci. Wiadomo też, że dzieci kochają nas. Ale czy wiecie, że miłość można wykorzystać jako metodę wychowawczą? Bomba z miłości to technika oddziaływań na zachowanie dzieci, stworzona przez brytyjskiego psychologa dziecięcego, Oliviera Jamesa.

Dzieci, które czują się kochane i akceptowane przez rodziców mają wyższą samoocenę, są pewniejsze siebie, szybciej nawiązują relacje, są bardziej otwarte i ufne. Prawidłowy rozwój emocjonalny w dzieciństwie, daje nam możliwość osiągnięcia sukcesu w dorosłym życiu.

Jak zbombardować miłością nasze dziecko?
Planując wspólny weekend lub wyjazd. Najlepiej żeby to był jeden lub dwa dni - nie więcej.

1. Poświęcamy dziecku czas, podczas którego okazujemy mu akceptację i zapewniamy go o naszej miłości.

2. Wyznaczamy dwa dni np. weekend, które spędzimy we dwoje.

3. Pozwalamy dziecku zaplanować wcześniej atrakcje i zabawy. Ściśle trzymamy się schematu, to dziecko jest organizatorem wycieczki.

4. Informujemy malca, że wyjazd będzie czymś niesamowitym, czego jeszcze nie było. To chwile jedynie dla niego i dla ciebie.

5. Od początku wyjazdu okazujemy dziecku dużo czułości i mówimy o tym, że go kochamy.

6. Ustalamy jasne zasady, np. podczas tych dwóch dni możesz spać z nami w łóżku, gdy wrócimy do domu to wszystko wraca do normy.

Chociaż 30 minut miłości
Warto codziennie znaleźć chociaż pół godziny na „love bombing”. Nie musimy koniecznie wychodzić z domu, zarówno wspólne oglądanie telewizji, jak i przygotowywanie posiłku lub zabawa, są świetną okazją na większą ilość czułości niż zwykle. Ten czas powinien być poświęcony tylko i wyłącznie dziecku. Możemy się łaskotać, wygłupiać, śmiać i przytulać.

Metoda ta odnosi się do dzieci w wieku od trzech lat do osiemnastego roku życia. Badania Jamesa pokazały, że taka sporadyczna bomba miłości pomaga w rozwiązaniu wielu problemów behawioralnych, np.: powoduje wzrost poziomu poczucia bezpieczeństwa u dziecka, redukcję napięcia i stresu, zmniejszenie natężenia lęków.
Ponad 100 rodzin wypróbowało love bombing i u większości zauważono pozytywne rezultaty. Dzieci z napadami złości stały się bardziej spokojne, częściej ufały i słuchały rodziców. Z badań Jamesa wynika, że bombardowanie miłością pomaga dzieciom lękowym, z napadami agresji i z nadpobudliwością ruchową.
Pamiętajmy jednak, że ta metoda musi być wyraźnie oddzielona od codzienności. Dzieci muszą wiedzieć, że w trakcie tych, przykładowo, 30 minut obowiązują inne zasady. Gdy czas bombing love się kończy, to wracamy do reguł, które obowiązują na co dzień.
Trwa ładowanie komentarzy...