"Nie przytulaj, gdy koledzy patrzą", czyli rodzice zawstydzają swoje dzieci

Fot. Mighty mighty bigmac / http://skroc.pl/3fcfd / CC BY / http://goo.gl/mP76hm
Gdy nasze pięcioletnie dziecko powie “ku*wa” na Wigili u teściów nie wie jeszcze, że już za kilka lat zemsta rodziców może być straszliwa. W rękach i słowach taty/mamy drzemie bowiem straszliwa broń, swoiste Wunderwaffe - to przypał, obciach, kiszka i siara. Czyli zawstydzanie dzieci w towarzystwie kolegów i koleżanek. Według badań rodzice robią to średnio 14 razy na tydzień. Co piąte dziecko tak wstydzi się zachowań rodziców, że nie zaprasza przyjaciół do domu, a co dziesiąte woli nie przyznawać się do nich, gdy są w miejscu publicznym.

71 proc. dzieci wstydzi się rodziców
Kanał telewizyjny Comedy Central przeprowadził ankietę wśród dwóch tysięcy brytyjskich dzieci w wieku od 10 do 17 lat. 71 proc. z nich przyznało, że często czuje się zawstydzona wyglądem, słowami, wyborami i zachowaniem rodziców.

Wczytując się w badanie można odnieść wrażenie, że w zasadzie niewielu jest rodziców, których dzieci się NIE wstydzą. Muzyka i taniec? Wg co trzeciego nastolatka w wykonaniu rodziców to obciach. Co czwarty za powód do wstydu uważa to, jak ubierają się rodzice. “Przypałem” jest również fryzura taty/mamy, a nawet wiek rodziców.
Skoro tak - nic dziwnego, że tak wiele nastolatków unika pojawiania się z rodzicami w miejscach publicznych i nie zaprasza rówieśników do domu. W drodze na spotkania z rówieśnikami jedna czwarta nastolatków prosi rodziców, aby mogli wysiąść wcześniej tak, aby koledzy/koleżanki ich nie widziały.

Nie przytulaj
Ale obciachowy wygląd, wiek czy kolor swetra to jeszcze nic, w porównaniu z tym, co rodzic może powiedzieć/zrobić gdy (nieszczęśliwie) spotka się z przyjaciółmi dziecka. Może w ich obecności - o zgrozo! - przytulić lub pocałować dziecko. To straszliwe doświadczenie jest wymieniane jako najczęstszy powód zażenowania. Dalej - potworny rodzic może opowiadać inny nastolatkom historie z dzieciństwa ich dziecka (aaaa!!!). Na koniec zaś - jeśli chce konsekwentnie zawstydzać dziecko - musi powiedzieć: “Nie popisuj się” (trzecie miejsce wśród najbardziej zawstydzających zachowań rodzica).
Dalej na liście najgorszych zachowań rodzica, “gdy koledzy patrzą” są:
- śpiewanie przy otwartym oknie w samochodzie
- zmywanie brudu z twarzy dziecka poślinionym palcem
- tańczenie
- krzyczenie na dziecko
- używanie domowych przezwisk
- trzymanie za rękę


Autorzy badania pocieszają młodzież, że za kilka lat będą to wspominali ze śmiechem wraz ze swoimi rodzicami. I przyznają, że kiedyś większość badanych wobec swoich dzieci będzie zachowywała się dokładnie tak samo, jak dziś ich rodzice.
Trwa ładowanie komentarzy...