Specjalny rok dla rodzin z dziećmi. Zobacz, co naprawdę się zmieni

W tym roku wchodzi w życie kilka ustaw, które wspierają rodziny. Skorzystają na nich zwłaszcza ci, którzy mają kilkoro dzieci.
W tym roku wchodzi w życie kilka ustaw, które wspierają rodziny. Skorzystają na nich zwłaszcza ci, którzy mają kilkoro dzieci. Fot. Bengrey / http://bit.ly/141AC2N CC BY-SA 2.0 / http://bit.ly/1dsePQq
Nowy rok zawsze oznacza zmiany. W tym roku wyjątkowo dużo dzieje się w zakresie przepisów dotyczących sytuacji rodzin i dzieci. Sprawdź, co nowego będzie się działo:

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że od 2015 r. zmieniają się zasady nadawania imion dzieciom. Bez problemu będzie można nadawać już imiona obcojęzyczne oraz zniesiony został wymóg co do tego, by imię jednoznacznie określało płeć. Z początkiem roku weszła w życie także Karta Dużych Rodzin, która uprawnia jej posiadaczy do zniżek i ulg. Ale to jeszcze nie wszystko.

Zmieniają się zasady odliczania ulg na dzieci
W tym roku przepisy prawa podatkowego po raz pierwszy umożliwiają wielodzietnym z niższymi dochodami odliczyć całą przysługującą im ulgę na dzieci.

Do tej pory jeśli ktoś zarabiał za niewiele i zapłacić niższy podatek niż przysługująca mu ulga, nie mógł jej całej odliczyć. Teraz, po zmianach przepisów będzie mógł wystąpić do państwa o zwrot nadwyżki w uldze, która nie została odliczona od podatku.

Po raz pierwszy z tego rozwiązania będzie można skorzystać rozliczając podatek za 2014 r. Dla przypomnienia: deklaracje podatkowe trzeba złożyć do końca kwietnia.

Przedszkola i żłobki na uczelniach
Uczelnie wyższe staną się przyjaźniejsze studiującym rodzicom. Od tego roku rusza rządowy projekt budowy tam żłobków i przedszkoli. Na tę wspólną inicjatywę ministerstw pracy i nauki przeznaczono 10 mln zł.

Pieniądze zostaną przyznane w ramach rządowego Programu Maluch. Oznacza to, że zgodnie z istniejącymi już zasadami, refundowane będzie 80 proc. kosztów utworzenia żłobków, klubów dziecięcych lub miejsc dziennej opieki, a także 80 proc. kosztów ich utrzymania.


Punkty za wielodzietność i dopłaty
Jeśli mieszkasz w Warszawie, a twoje dziecko czeka w kolejce do żłobka, to koniecznie musisz to potwierdzić. Jeśli rodzice nie zrobią tego do połowy miesiąca, dziecko zostanie usunięte z systemu.

Wnioski warto aktualizować także z tego powodu, że od tego roku zmieniają się nieco zasady przyznawania punktów podczas rekrutacji. W tym roku władze miasta zdecydowały się też mocno punktować rodziny, które wychowują więcej niż jedno dziecko. W dodatku liczą się wszystkie dzieci w rodzinie – do 18 roku życia. Do tej pory punkty dostawało się tylko za te dzieci, które nie ukończyły 14 lat.

Zmiany czekają także na rodziców w Lublinie. Od tego roku rodzice posyłający dziecko do takiej placówki, dostaną dofinansowanie w wysokości 400 zł na dziecko przebywające w niepublicznym żłobku i 200 zł na dziecko w klubie malucha.

Program „Chrońmy dzieci” w całej Polsce
Realizowany do tej pory w stolicy program Fundacji Dzieci Niczyje „Chrońmy dzieci” certyfikujący te placówki, które walczą z przemocą zyska wymiar ogólnopolski. Jest to możliwe dzięki współpracy, jaką organizacja nawiązała z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

W szkołach, przedszkolach i żłobkach, które chcą chronić dzieci, każda osoba z personelu zostanie przeszkolona i będzie wiedziała, jakie są symptomy krzywdzenia. Wyznaczona zostanie osoba, do które mają zgłosić się inni pracownicy, gdy zachodzi podejrzenie krzywdzenia dziecka.

Z kolei dzieci mają zajęcia o przemocy i jej przeciwdziałaniu, w gablotach na korytarzach wiszą informacje, gdzie szukać pomocy, jest np. numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży.

Otrzymany certyfikat zostanie powieszony w widocznym miejscu. Tak by rodzice wiedzieli, że szkoła nie będzie przymykała oczu na ich złe zachowania wobec dzieci.

Zakaz sprzedaży śmieciowego jedzenia
Wszystko wskazuje na to, że 1 września tego roku wejdzie uchwalony jesienią przez Sejm zakaz sprzedaży w szkołach śmieciowego jedzenia.

Chodzi tu przede wszystkim o produkty zawierające zbyt dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, soli i cukru, które spożywane w nadmiarze mogą przyczynić się do powstania np. cukrzycy czy otyłości.

To przede wszystkim chipsy, niektóre ciastka i napoje, w tym napoje energetyzujące, jedzenie typu fast food i instant. Szczegółowej listy jeszcze nie ma - określi ją dopiero minister zdrowia w specjalnym rozporządzeniu. Obejmie ono także jedzenie podawane np. w stołówkach.

Żywności niedopuszczonej do sprzedaży w szkołach nie będzie też można reklamować w tych placówkach i w ich pobliżu.

Uczniowie dostaną nowe legitymacje
Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska podpisała właśnie rozporządzenie dotyczące nowych legitymacji szkolnych. Teraz oprócz nazwiska i imienia ucznia oraz daty jego urodzin, znajdzie się także numer PESEL.

Jest on potrzebny by łatwo, było sprawdzić w systemie eWuś, czy dziecko jest ubezpieczone.

Legitymacje będą wymieniane sukcesywnie począwszy od marca tego roku.
Trwa ładowanie komentarzy...