Rzecznik Praw Dziecka krytykuje niektóre zapisy Karty Dużej Rodziny

Fot. Materiały promocyjne KDR / http://goo.gl/rs62ch
Rzecznik Praw Dziecka alarmuje, że Karta Dużej Rodziny wcale nie przysługuje wszystkim dzieciom wychowującym się w rodzinach wielodzietnych. Wskazuje na związki partnerskie i sytuacje, w których wspólnie wychowywane są dzieci “dzieci z pierwszego związku oraz dzieci nowego partnera/partnerki. Zdaniem Rzecznika to sytuacja “bardzo częsta”.

Karta Dużej Rodziny - prezydent podpisał ustawę
Podpisana 22 grudnia przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawa o Karcie Dużej Rodziny przyznaje rodzinom, w których jest co najmniej trójka dzieci szereg zniżek i ulg. Uprawnienia dotyczą zarówno dzieci, jak i opiekunów - taniej będą płacili m.in. za przejazdy kolejowe i opłaty paszportowe.

Oprócz zniżek w instytucjach publicznych są również oferowane przez przedsiębiorców, którzy mają odpowiednią umowę z ministerstwem pracy lub wójtem. Według resortu pracy w program KDR zaangażowanych jest 350 instytucji i firm, które oferują ulgi w ponad tysiącu podmiotów handlowych, kulturalnych, sportowych. Ich wykaz znajduje się na stronie www.rodzina.gov.pl. Do tej pory złożono wnioski o wydanie ok. 643 tys. KDR, z czego odebrano już blisko pół miliona.

Rzecznik Praw Dziecka krytycznie
Tymczasem Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w przesłanym niedawno do ministra pracy piśmie skarży niektóre zapisy dotyczące Karty Dużej Rodziny.
Marek Michalak, RZECZNIK PRAW DZIECKA

Do mojego biura wpływają skargi rodziców i opiekunów dzieci dotyczące odmowy przyznania Karty Dużej Rodziny osobom pozostającym w nieformalnych związkach, a wychowującym wspólnie co najmniej troje dzieci. Bardzo często zdarza się, że opiekunowie wychowują swoje dzieci z pierwszego związku oraz dzieci nowego partnera/partnerki. W tym czasie prowadzą wspólne gospodarstwo domowe i oboje pokrywają koszty związane z wychowaniem dzieci.

Michalak przytacza jedną ze zgłoszonych mu spraw, w która dotyczyła odmowy przyznania KDR mężczyźnie wychowującemu wspólnie z partnerką czwórkę dzieci (dwoje z pierwszego związku oraz dwoje z drugiego). “Ojcu odmówiono przyznania uprawnienia pomimo, że faktycznie prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z partnerką i czwórką dzieci” - konkluduje Michalak. Przypomina, że regulacje te dotyczą tylko sytuacji, w których opiekunowie tworzą związek nieformalny - gdyby zawarli małżeństwo, to KDR przysługiwałaby.
Marek Michalak, RZECZNIK PRAW DZIECKA

Taka sytuacja może spotkać się z zarzutem nierównego traktowania rodzin wychowujących dzieci w związkach małżeńskich oraz tych, które małżeństwa nie zawarły. Uprawnienia przyznawane w Karcie Dużej Rodziny służyć mają dorosłym (rodzicom, opiekunom) ale również najmłodszym członkom rodziny. Ci zaś nie mają wpływu na to, w jakiego typu związku (formalnym/nieformalnym) pozostają ich opiekunowie

Rzecznik podkreśla, że program wspierania rodzin wielodzietnych powinien zapewniać równy dostęp do ulg niezależnie od form związku opiekunów.
Trwa ładowanie komentarzy...