Aktywny weekend: dzieci odwiedzą Chatę Świętego Mikołaja i posłuchają japońskich bajek

W czasie tego weekendu w Bałtowie bedzie okazja odwiedzić Chatę Świętego Mikołaja.
W czasie tego weekendu w Bałtowie bedzie okazja odwiedzić Chatę Świętego Mikołaja. fot. mat. prasowe / szwajcariabaltowska.pl
Ślizganie się na łyżwach, picie gorącej czekolady w towarzystwie Świętego Mikołaja, jego żony i reniferów, przygotowanie świątecznych ozdób, udział w Wielkiej Iluminacji, zawody pływackie i... słuchanie japońskich bajek - to tylko niektóre atrakcje przygotowane na mikołajkowy weekend. Prezentujemy wydarzenia z Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia i słynącego z Parku Dinozaurów Bałtowa.

"Ho, ho, ho" w Bałtowie
W słynącym z Parku Dinozaurów Bałtowie w piątek szykuje się wielkie powitanie Świętego Mikołaja. Jak zapowiadają organizatorzy tego wydarzenia, najsympatyczniejszy dziadek na świecie wyląduje na ziemi świętokrzyskiej i zostanie tam aż do wiosny.
święty Mikołaj, który pojawi się w Bałtowie

Wiozę zielone pachnące choinki, mnóstwo prezentów, smakołyków dla małych i dużych łasuchów, wspaniałe poczucie humoru i moją cudowną ekipę – szanowną małżonkę Panią Mikołajową, moich lojalnych i pracowitych pomocników, niespiesznie w towarzystwie Bałwanka drepcze za nami Mamut Maniek. Do zobaczenia już wkrótce!

Na zimowej mapie Bałtowa pojawiły się w tym roku nowe punkty, wśród nich:

- Osada Elfów, w której mieszkają pomocnicy Mikołaja,

- Piernikowa Chata, w której można kupić pyszne pierniki i pamiątki z wizyty w Wiosce,

- Szopka ze zwierzętami, którą zamieszkują małe kózki, owieczki, a obok szopki odpoczywają
renifery, zaprzęgnięte w sanie,

- Chata Mikołaja: najważniejszy punkt Wioski, w którym urzęduje sam Święty. Można zajrzeć do środka, przywitać się z nim i Panią Mikołajową, każde dziecko może dostać też od nich prezent. Jeśli ktoś ma na sumieniu złe uczynki, może je spisać i wrzucić do magicznego młynka.

- Kino Emocji Cinema 5D: w repertuarze kina są przygody wesołych Elfów i inne świąteczne bajki.

Mikołajki na sportowo
W mikołajkowy weekend w Warszawie do już działających czterech miejskich lodowisk, dołączy pięć kolejnych. Poza ślizgawkami na amatorów sportów w czasie weekendu czekać będą również zawody pływackie, pingpongowe oraz karate. Wszystkie zabawy uatrakcyjniać będą konkursy i spotkania z Mikołajem.
W piątek, 5 grudnia do otwartych warszawskich lodowisk dołączą:


- ślizgawka na Rynku Starego Miasta,
- Tor Łyżwiarski „Steny”, przy ul. Inspektowej 1.

W mikołajkową sobotę, 6 grudnia, liczba miejskich ślizgawek powiększy się o kolejne trzy ślizgawki:

- przy ul. Strumykowej 21, Białołęki Ośrodek Sportu;
- przy al. Stanów Zjednoczonych 24, Zespół Szkół Nr 37 (Praga-Południe);
- przy ul. Gubinowskiej 28/30, Centrum Sportu Wilanów.

Rodzinne Mikołajki we Wrocławiu
W sobotę, 6 grudnia Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka zaprasza na warsztaty artystyczne dla rodziców z dziećmi oraz na premierę spektaklu „Jaś i Małgosia”. Wstęp na warsztaty jest bezpłatny, obowiązuje jednak rezerwacja miejsc przez formularz zgłoszeniowy.
Część teatralna rozpocznie się o 11.00 spektaklem "Wesołe szkraby" adresowanym do dzieci w wieku 1-3 lat. Jeszcze wcześniej, bo o 10:30 wystartują rodzinne warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 4-9 lat i ich rodziców.

Weekendowe zawody w pływaniu
Przez cały weekend, zarówno 6, jak i 7 grudnia na bielańskiej pływalni Centrum Rekreacyjno-Sportowego, przy ul. Lindego 20, rozgrywane będą „Otwarte zimowe mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w pływaniu”. Zawody zostały podzielone na dwa bloki.

W porannej rywalizacji, o godz. 9.15 udział wezmą dzieci i młodzież z roczników 2002-2004. Popołudniu, o godz. 15.45, na pływalni pojawią się sportowcy z roczników 1998-2001 i starsi. W sumie w obu częściach mistrzostw rywalizować będzie ze sobą blisko 400 pływaków.

Odpocznij od Mikołaja i... przenieś się do Japonii
W krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej w niedzielę, 7 grudnia o 11.00 rozpocznie się spotkanie z cyklu Bajki i baśnie japońskie. Projekt ten został przygotowany z myślą o najmłodszej publiczności Muzeum Sztuki i Techniki Muzeum Manggha.

Opowiadanie i czytanie bajek spoza naszego kręgu kulturowego ma za zadanie otworzyć dzieci (a także towarzyszących im dorosłych) na nowe, zupełnie inne doświadczenia, uczy również tolerancji i pozwala na obserwację innego systemu wartości.
W najbliższą niedzielę organizatorzy zapraszają na spotkania z super bohaterami – postaciami z japońskich bajek obdarzonymi nadzwyczajnymi cechami. Do udziału upoważnia bilet wstępu do Muzeum zakupiony w danym dniu.

Ozdoby choinkowe na "Mikołajkach na Woli"
W Mikołajki, 6 grudnia między 11.00 a 15.00 młodzi warszawiacy są zaproszeni do hali sportowej „Koło”, przy ul. Obozowej 60, na „Mikołajki na Woli”. Na najmłodszych będą czekały atrakcje sportowe, takie jak: duże i małe zjeżdżalnie zjeżdżalnie, suchy basen z piłeczkami, symulator rodeo czy trampolina.

Przygotowano również warsztaty artystyczne, a wśród nich ozdabianie bombek, wykonywanie świątecznych łańcuchów czy wyrabianie ozdób z masy solnej i papierowej. Na dzieci będą czekały słodkie niespodzianki oraz pamiątkowe dyplomy.

Dzieci sprawdzą zakamarki Małego Domu Kultury
W niedziele, w poznańskim Małym Domu Kultury przy Zamkowej 3 w Poznaniu o 12:30 dzieci i ich rodzice będą mogli wziąć udział w spotkaniu pod hasłem Zakamarki Małego Domu Kultury. Będzie to spotkanie z książką, które, jak zapowiadają organizatorzy, może się skończyć w zupełnie innym czasie i przestrzeni.

Chodzi o to, żeby przekonać dzieci, że książka może inspirowaćdo odkrywania, tworzenia i eksperymentowania. Rezerwacja miejsc na niedzielne warsztaty trwa pod numerem telefonu 696-310-592 i pod adresem e-mailowym julia@fundacjamdk.pl

Święty Mikołaj także w Warszawie
W sobotę, 6 grudnia, o 17.00, na placu Zamkowym prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz wspólnie z mieszkańcami uruchomi świetlną dekorację ulic naszego miasta. Po jej zapaleniu wspólnie ze świętym Mikołajem mieszkańcy stolicy wybiorą się na świąteczną paradę. Defilada rozpocznie się na placu Zamkowym i przejedzie przez Krakowskie Przedmieście aż do ronda de Gaulle’a.
O godz. 18.40, prezydent Warszawy uroczyście otworzy Warszawski Jarmark Świąteczny znajdujący się przy głównym wejściu do Stadionu Narodowego, przy bramie numer 2.
Trwa ładowanie komentarzy...